18 grudnia 2014

ZUPA KREM Z BURAKA I MLEKA KOKOSOWEGO

Buraki to jedne z moich ulubionych warzyw. Sama się sobie dziwie że tak niewiele propozycji na ich wykorzystanie pojawiło się na blogu. Obiecuję poprawę i ogłaszam, że tej zimy będzie bardzo burakowo. Zaczynamy od jednego z ciekawszych połączeń, czyli słodkiego buraka i aromatycznego mleka kokosowego. Przepis na cudny krem z buraków i mleka kokosowego znalazłam tutaj. Zmodyfikowałam go nieco, bo zimą wolę wersję z pieczonymi warzywami, które cudownie pachną i nadają wspaniałego aromatu. Krem z buraka jest póki co moim faworytem w zupach krem, przebija nieznacznie nawet zupę dyniową!


SKŁADNIKI:
5 dużych buraków
1 żółta cebula
5cm kawałek świeżego imbiru
1/2 szkl. wody
2 ząbki czosnku
1 puszka mleka kokosowego*
łyżeczka soli i czarnego pieprzu
szczypta cynamonu
2 łyżki soku z limonki lub cytryny
natka pietruszki

1 puszka mleka kokosowego=400ml

  • Każdą sztukę buraka oczyszczamy i zawijamy w folię aluminiową. Pieczemy do miękkości w 200 °C
  • Cebulę, imbir i czosnek kroimy w kostkę i dusimy na wodzie
  • Upieczone buraczki schładzamy, obieramy ze skórek. Jednego buraczka kroimy w drobną kostkę lub ścieramy na tarce i odkładamy
  • Pozostałe buraki kroimy w mniejsze kawałki i miksujemy je na gładko z wcześniej uduszonymi warzywami. Przelewamy do garnka
  • Całość podgrzewamy na średnim ogniu, dodajemy mleko kokosowe oraz pieprz, sól, cynamon i sok z limonki. Dokładnie mieszamy
  • Podajemy na gorąco lub jako chłodnik, na wierzch wykładamy odrobinę mleka kokosowego, posiekane buraczki i natkę pietruszki.
Print Friendly and PDF

10 komentarzy:

  1. uwielbiam buraczki, a dodatek mleczka kokosowego to świetny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli nie mam imbiru świeżego, ile powinnam dodać mielonego? Mozna to w ogóle zamienić?

    OdpowiedzUsuń
  3. cudowna zupa :) już się zakochałam. Uwielbiam czytać Twoje przepisy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie jestem weganką,ale w poszukiwaniu nowych smaków trafiłam na Pani bloga.Jak do tej pory wypróbowałam 2 przepisy-zrobiłam zupę z gruszki i pietruszki -cudna,oraz krem z buraka i mleczka kokosowego- dla mnie rewelacja,dla przełamania smaku posypałam zupę świeżymi listkami kolendry,proszę spróbować.Myślę,że wypróbuję jeszcze nie jeden Pani przepis :) Teresa Cz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo mi miło, cieszę się że smakowało :) koniecznie wypróbuję wersję z kolendrą, pozdrowienia!

      Usuń
  5. Jakieś sugestie, co można podać do tej zupki, jeśli ma być daniem głównym?

    OdpowiedzUsuń
  6. Buraki piekły się chyba wieczność, ale było warto! Zupa wyszła doskonała, dziękuję! Dodałam dwie łyżki więcej soku limonki, żeby zrównoważyć słodycz buraków i mleka kokosowego oraz nieco więcej świeżego imbiru - z przyprawami to wiadomo, bardzo indywidualna sprawa, także warto sprawdzać na bieżąco :)

    OdpowiedzUsuń


* BARDZO PROSZĘ, ABY OSOBY ANONIMOWE PODPISYWAŁY SIĘ U DOŁU SWOIM IMIENIEM LUB KSYWĄ - UŁATWI TO WSPÓLNĄ KOMUNIKACJĘ *